Traditional Tie Guan Yin z roku 2008 a 1997

Protože se mi dostalo příležitosti mít totožný čaj jenom v jiném ročníku, rozhodl jsem se, že by to mohl být námět na porovnání vývoji v chuti. Prvním je tradiční Tie Guan Yin z jarní sklizně roku 2008 z vesnice Xianghua. Bohyně byla po zpracování pečena jednou a to celkem po dobu celkem 100 hodin. Zpracování je ruční. Jakmile se dostanu k příležitosti ochutnat další ročníky, nepochybně pár gramů na ochutnání pořídím. U těchto archivních oolongů je zajímavé, že se čas od času peče znova. Znovu-pečení se dělá k probuzení čaje a čaj se pak dále znovu archivuje. Co přesně určuje interval, mezi kterým se provádí pečení nevím. Na pečení se používají takové speciální bambusové pražiče, které vypadají jako válec. Časem chci vyzkoušet propéct čaj v domácích podmínkách, vyzkoušet horkovzdušnou troubu a pražení na sucho na pánvi.

2008 Traditional TGY

Tradiční TGY 08

Vůně nahřátého listu je výrazná, jemná, sladká, více do medových tónů, pečená s orchidejovými podtóny. Po nultém nálevu je vůně pronikavější, pečené tóny jsou více v pozadí a znatelnější je orchidejovo-květinové aroma. Při chladnějším listu se uvolňují vůně, které mi až evokují smetanu. Aroma téhle tradiční TGY je velmi pronikavé a hned po odejmutí víčka se lyne rychle po blízkém okolí.

Tradiční TGY 08 - list

První nálev u těchto rolovanějších oolongů louhuji déle, až několik desítek sekund, další nálevy není problém čas zkrátit. Chuť je výrazná, již od počátku doušku jsou cítit zřetelné orchidejové tóny, které postupně přechází do sladce pečených tónů. Pečenost je příjemná, přijde mi vyvážená, nikde nehořkne ani nesvírá. Aftertaste je výrazný květinový a již od prvního nálevu dlouhý v řádu minut. To aroma orchideje hned zpočátku mě až překvapilo jak je výrazné.

Tradiční TGY 08 - nálev

Další nálevy jsou prakticky totožný s předchozím akorát chuť je plynulejší a od usrknutí až do poslední kapky vzadu v krku jsou jednotlivé chutě příjemně vyvážené. Zajímavé také že od druhého nálevu se v květové sladkosti vzadu vystupuje i lehký sladce medový nádech, jenž je s dalšími nálevy zřetelnější. Líbí se mi ta pečenost, je taková hřejivá a příjemně a dobře vyvažuje na mě až moc orchidejový základ čaje. Občas na mě ta voňavost působí až křiklavě. V pozdějších nálevech je aftertaste více do sladka avšak stále s výrazným květinovým aroma. Vylouhovaný list je tmavě zelený, většinou celé samostatné lístky, občas stonek s prvním a druhým rozvinutým listem. List je typicky rolovaný a jak je u TGY obyklé a je charakteristicky žilnatý. Je docela křehký, lehce se drolí v porovnání například s moderně zpracovávanou TGY.

Tradiční TGY 08 - vylouhovaný list

Chuťově příjemná tradiční TGY. Tohle je jeden z těch čajů, kdy si při prvním sezení říkám vynikající, při dalších už jenom dobrý. Stejně jako u moderní  TGY se dá těžko přelouhovat. Nálevy jsou hodně podobné, a jakmile se čaj rozjede, těžko už něčím překvapí.

1997 Traditional TGY

Tradiční TGY 08 a 97 - na suchém listu jde dobře poznat rozdíl v odstínu barvy, starší je více kontrastnější

Bližší informace o tomto čaji bohužel nevím. Koupen je v Luyutea, zatímco předchozí 2008 je z Chawangshopu. Taktéž pečená 100 hodin podle prodejce a to pouze jednou bez opakovaného pečení. Již ve vzhledu je patrný rozdíl. Rozdíl není nějak moc dramatický, listy mají stejný tvar typicky rolovaný pro tyto čaje. Barvou je starší ročník tmavší, má sytější odstín hnědé a jsou patrné větší kontrasty oproti mladšímu ročníku. Vůně – je výrazněji pražená jsou v ní cítit příjemné květinové tóny s výrazným pečeným nádechem. Ta pečenost je výraznější než u 2008 a také jsou zde patrné těžké ovocné tóny, které u mladšího neregistruji. Připomínají mi kandované ovoce. Vakuový obal dokonale udržel svěžest a aroma čaje. Mám nutkání napsat, že vůně je komplexnější, ale takový pojem je dost relativní a individuální proto zůstanu u prostého popisu jednotlivých tónů, co poznávám. Barva nálevu je oranžovo-žlutá v pozdějších nálevech lehce měděná.

Tradiční TGY 97 - list

Chuť je příjemná, hladká a vyvážená. Dominuje jí pečený základ s orchidejovo-květinovými tóny. Tyto dominantní prvky jsou v příjemné rovnováze. Jak postupně doušek v ústech cestuje, jsou cítit i ovocné podtóny a nejvíce v nich cítím kompotované zahradní ovoce jako například broskve. Chuť je opravdu hladká od začátku do konce. I u tohoto ročníku jakmile se čaj rozjede a lístky jsou více rozvinuté, v chuti už prakticky nepřekvapí a nálevy jsou hodně podobné. S dalšími džbánky jsou výraznější tóny kompotovaného ovoce a čaj je stále hladký. Ke konci doušku je v některých nálevech zřetelný příjemný mírně nahořklý záblesk.

Tradiční TGY 97 - nálev

Samostatnou kapitolou je pak aftertaste. Ten je perfektní, je dynamický a nestálý. Jakoby vyvažoval velmi podobné konstantní nálevy. Začněme od začátku. Po polknutí doušku nastává pozvolný hui gan. Z krku tak spolu s výdechem vystupuje nádech orchideje a postupně přechází do příjemných pečených tónů. Pečenost na mě působí vyváženě a koresponduje s aroma čaje. Pak přichází dlouhotrvající aftertaste, který se od plynulého hui gan lyne po celých ústech a to hlavně nahoře na patře avšak i dole na vnitřní straně tváří. Dochuť je mírně svíravá a mírně hořknoucí a nestálá. Chvíli je nejvíce zřetelná ovocnost, chvíli mírná svíravost, chvílí zase pečenost. Sledovat hříčku toho aftertastu je zábavné a jak jsem již zmínil, jakoby vyvažoval neměnné nálevy v chuti. Vylouhovaný list je také křehký, tmavě zelený, skládá se ze samostatných lístků, místy se stonkem.

Tradiční TGY 97 - vylouhovaný list

Díky rozdílným ročníkům stejného čaje je možné sledovat chuťový vývoj a směr, kterým se takové čaje mohou ubírat. Opakované pečení by nepochybně zapříčinilo vznik trochu odlišného čaje s odlišným vývojem. Tyto pečené oolongy mi hraji do noty a rád je poznávám. Jsou výborné do chladnějšího počasí a do dnešních velkých mrazů jsou ideální. Oba čaje poskytly nejméně 7 plnohodnotných nálevů a vodu jsem u obou použil mírně zchladlou asi 95°C. I když mě chuťově ani jeden z těchto čajů ze židle nezvedl, hříčka v aftertastu mě přesvědčila o jedinečném charakteru těchto typů oolongu a určitě stojí za vyzkoušení. Díky za tu zkušenost a díky za přečtení. Máte také zkušenosti se stárnoucími oolongy?

Štítky:

Zanechat komentář


9 + = 13

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat