2006 Fujian Zhangping Shui Xian Cha Bing

Hodně zajímavá Shui Hsien, známá také jako Vodní víla. Tato pochází z jarní sklizně roku 2006 a je lisována do tradičních malých cihliček. Cihličky mají většinou kolem 20g, tato má 18g. Výchozí kultivar čajovníku, ze kterého se tradičně tento čaj produkuje je Shui Xian (水仙). Shui Hsien patří do kategorie tzv. Útesových čajů (Yan Cha/Rock tea), které se vyrábějí v severní části provincie Fujian v pohoří Wu Yi a patří sem i neméně známé oolongy jako Rou Gui (Žou-kchuej) či Da Hong Pao (Ta-chung-pchao). Právě pro Útesové čaje je typická vyšší oxidace a vyšší míra pečení.

2006 Fujian Zhangping Shui Xian Cha Bing - list

Je to typ archivního oolongu a hodí se úplně v pohodě na dlouhodobé zrání. Oolongy zrají jinak než puerhy, potřebují přístup vzduchu a fermentace tam neprobíhá. Tento čaj je spíš lehce oxidovaný a středně pečený. Označení Zhangping je totiž označení pro místo produkce Shui Hsien kde jsou velmi specifické metody zpracování. Čaj má velmi pěkný stejnoměrný vzhled, dobře jsou vidět i tipsy jež jsou v čaji hojně zastoupeny. Lisování je opravdu velmi lehké, na oddělení množství nepotřebuju ani nůž. Již několikrát sem měl možnost právě tento čaj pít a vychutnat si jej a rád se k němu vracím a po dlouhé době jsem se teď odhodlal, přece jen toto je poslední kousek, který mám k dispozici.

2006 Fujian Zhangping Shui Xian Cha Bing - list

Vůně spařeného listu je specifická, trochu medová, trochu orchidejová, trochu květová, trochu ovocná, nejvíce mi vůně připomíná sladké pomeranče a trochu meruňky. Zároveň je vůně jemná a má takovou tu typickou tipsovou jemnost a podmanivost. Barva nálevu je žluto-oranžová s měděnými záblesky. I v tomto čaji poletuje to jemné chmýří.

2006 Fujian Zhangping Shui Xian Cha Bing a čajové moře

Připravoval jsem v yixingské konvičce, kterou mám určenou na oolongy. Dříve jsem ji mě vyhrazenou čistě na oolongy z Taiwanu, později jsem v ní připravoval různé druhy i čínských oolongů a negativní vliv na výslednou chuť čaje jsem nezaznamenal. Chuť je plná a hned od počátku podmanivá a kulatá. V chuti jsou cítit výrazné květové tóny. Ty květové tóny vzdáleně připomínají orchidej u TGY, ale jsou méně agresivní a jsou jemnější, nejsou tolik pronikavé a přesto jsou v chuti dominantní. Patrný je v chuti i mírný meruňkový nádech. V pozadí a při polknutí je cítit i pečenost, která se příjemně prolíná s květovým charakterem čaje. Celkově je nálev příjemně vyvážený, sladký, spíše do medového charakteru avšak s typickými květovými tóny. I chuť je hladká a jemná díky dobrému množství tipsů.

2006 Fujian Zhangping Shui Xian Cha Bing

2006 Fujian Zhangping Shui Xian Cha Bing - s šálkem ruční výroby od keramika P. Jurníčka

S dalšími džbánky je chuť hlubší. Medová nasládlost se prolíná s květovými tóny a celkově je nálev velmi příjemně vyvážený pečenými tóny. Objevuje se i kořeněnost a nejvíce vystupuje v aftertastu. Ten je komplexní a dlouhotrvající. Zpočátku je květinový, později vystupuje příjemná kořeněnost, která se přeměňuje na sládnoucí konec, tudíž po několika minutách cítím na patře pouze příjemnou sladkost korespondující s aroma a charakterem čaje. Čaj na mě působí spíše povzbuzujícím dojmem. Navozuje příjemné uvolnění a vybízí doslova k soustředění se na čaj samotný a jeho plné vychutnání. K tomu všemu tato Vodní víla výborně zahřívá. Samozřejmě, piju čaj horký tak je jasné, že zahřeje, ale ta hřejivost je taková ta vnitřní, co je cítit po celém těle. Nestává se mi to vždy u tohoto čaje, roli pravděpodobně hraje i rozpoložení a vnitřní stav.

2006 Fujian Zhangping Shui Xian Cha Bing

S čtvrtým a pátým džbánkem přichází mírná změna. Sladké a pečené tóny se zvýraznily. Typická květovost pro tento čaj je stále významná, ale je více v pozadí. Kořeněné závany jsou více patrné i v samotné chuti. Objevuji zde i mírný švestkový nádech a tyto nálevy mi v některých ohledech připomněl 1998 Gan Xiang Jiu Yun, který je právě spíš oolongového charakteru. Aftertaste je opravdu dlouhotrvající a výrazně květový s medovou sladkostí. Líbí se mi, že ta pečenost u tohoto čaje je taková nenásilná a je vyvážená s ostatními tóny v čaji.

2006 Fujian Zhangping Shui Xian Cha Bing - vylouhovaný list

Víla začíná slábnout v 6 – 8 nálevu, záleží velmi na množství použitého listu a stylu louhování. Mě většinou poskytne kolem 10ti nálevu. Ve výsledku je to čaj moc příjemný a rozhodně jej doporučuji, pokud budete mít příležitost jej ochutnat. Zahřeje, výborné množství tipsů propůjčuje nálevu jemnost a plnou chuť s medově sladkými tóny ovoce a typickou květovostí. Příjemná pečenost potom vyvažuje celkový charakter. O tomto čaji také informoval na svém blogu Petr Novák.

Štítky:

7 Komentářů

 1. Opět pěkné podání :-) Chybí mi zde nějaké foto louhujícího se listu, ale to je již detail :-) jen tak dál :-) Tomáš

 2. Díky za komentář, louhující se list bude třeba příště :) čaj s tebou!

 3. Ahoj Ondro,
  o Tvém blogu vím od Tomáše Mechatronika. Skvělé čtení.
  Mám wu-longy rád, hlavně světlé, ale co jsem v lednu v Českých Budějovicích v Čajovém ateliéru ochutnal něco málo z toho, co na podzim z Wu-i dovezl pan Prachař, začínám měnit na tmavé varianty názor včetně Vodní víly (Narcisu). Těch přepražených už bylo dost.
  Další zdroj dobrých Wu-i wu-longů a dalších přímo v Číně vybíraných čajů je pražská čajovna U Džoudyho. Jen se tam musí osobně, nejsou v nabídce jejich e-shopu.
  Zdravím z Třebíče,
  Marek Strnad

 4. Ahoj Marku, díky za komentář a pochvalu!

  Čajový Ateliér je skvělé místo a mají výborné čaje. Jak se dostanu opět do ČB moc rád toto místo navštívím.

  Z Wuyi jsou výborné oolongy a od pana Prachaře lze snad zřídkakdy narazit na něco nezajímavého. Tmavší oolongy a obecně archivní typy oolongů zatím teprve zkoumám a učím se, již teď je to však moje, i tvá jak vidím, oblíbená parketa :)

  V Praze U Džoudyho také moc příjemná čajovna. Byl jsem tam v létě a měl jsem příjemný sypaný tipsový shu puerh a i obluha mi prozradila,že si sami vozí z Číny. Ostatně jak je bylo možné vidět se svým fialovým puerhem na posledním Vyšehradském čajomíru.

  Díky za tipy na zdroje a třeba někdy u šálku (nejen gruzínského) čaje :-)
  Ondra

 5. Děkuji za, pěkné počteníčko.

  Poslední nálev (desátý) jsem doluhoval před několika minutami. Hned jsem se chtěl informavat jaký zážitek přinesl tento čaj jinému milci a zda mé nadšení někdo sdílí. Famózní veselý čaj s plnou nesvíravou květovou chutí. Jen lituji, že jsem objednal pouze jednu kostičku.

 6. A ještě bych rád dodal, že za 3,4 USD je prakticky zdarma. (se zahraničními nákupy teprve začínám, nejspíše už tohoto způsobu zůstanu)

 7. Zdravím Tě Jene, díky za komentář!

  Přesně jak říkáš, veselý čaj s bohatou chutí. Taktéž mám již dopitý vzorky tohoto čaje. Zajímavé třeba pak vyzkoušet jinou Shui Hsien, hezky je pak vidět jak rozdílné zpracování dokáže podtrhnout jiné chuťové nuance u stejného čaje. Ono vůbec objevovat Wuyi oolongy je moc příjemné.

  Čaj úplně zadarmo není, ale cena je příznivá a odpovídá kvalitě a vzhledem k ceně čaj opravdu potěší. Rád se k němu vrátím.

Zanechat komentář


5 + 7 =

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat