Výpisky: Říjen 2011

2011 Tie Guan Yin Qing Xiang

Poté co jsem s tímto čajem strávil několik příjemných chvil jsem se rozhodl o něm něco napsat. Je to velmi příjemná Tie Guan Yin, čili Železná bohyně milosrdenství. TGY se pěstuje v provinci Fujian v okrese Anxi. Ve stejné provinci, ale v oblasti Wu Yi Shan se pěstují neméně známé oolongy jako Ta tchung pchao (Da Hong Pao), Žou kchuej (Rou Gui), Shui Hsien (Vodní víla). Čaje z oblasti Wu Yi se nazývají Yan Cha aneb útesové čaje, ale to jen na okraj.

Jedná se o moderním způsobem zpracovávanou Tie Guan Yin z jarní květovné sklizně. Materiál pochází z čajové zahrady v oblasti Anxi ve vesnici Xiang Hua. Vesnice Xiang Hua se nachází téměř 900 m. n. m. a okolní plantáže pak i ve výškách vyšších jak 1000 m. n. m. Oxidace tohoto čaje je velmi lehké, 10 – 20 % pouze. Jméno kultivaru, kterého čaj pochází je Hong Xin Tie Guan Yin což znamená Červené srdce.

2011 TGY Spring Qing Xiang

Suchý list je světle zelený, místy s tmavými oblastmi. List je stočen do nepravidelných tvarů. Vůně suchého listu je velmi příjemná, uklidňující, květinová, s lehkým nádechem orchidejí. Pro přípravu používám porcelánový gaiwan s objemem kolem 180 ml a zhruba 5 – 6g lístků. Vodu jsem dal nejdřív studenější asi 85°C (ale opravdu to neměřím ani nevážím). Po oplachovacím nálevu se spařené lístky rozvoněly mocnou až omamnou, sladkou, specificky květinovou, místy až smetanovou vůní. Velmi uklidňující vůně!

2011 TGY Spring Qing Xiang - nálev

Barva prvního nálevu je žlutá, průzračná. S dalšímy nálevy barva nálevu vždy o trochu sytější. Samotná chuť je velmi jemná, plná, hladká s výraznými květinovými tóny a typickou sladkostí pro TGY. Květinový základ prostupují neagresivní a nevtíravé orchidejové tóny. V druhém a dalších nálevech se naplno rozjíždí sladce-květinová chuť a čaj má zajímavou olejovitou strukturu. Po polknutí se během mžiku vrací aftertaste který je velmi sladký a jemný jako nálev. Aftertaste je moc příjemný a svěží řekl bych středně dlouhý. Čaj snese kolem 6ti – 7mi nálevů a prakticky se nedá přelouhovat. Pokud se přeci jen zapomene slít květový základ přebíjí sladkost a nálev je pak chuťově jednotvárný, nicméně mluvím o přelouhování v řádu minut. Pár sekund nemá na čaj žádný špatný vliv.

2011 TGY Spring Qing Xiang - list

Při teplejší vodě (95°C+-) lze v nálevu v pozadí rozeznat kořeněné tóny, které vynikají právě až u teplejší vody. U studenější jsou výrazně potlačeny nebo zcela chybí. Je to nesmírně uklidńující čaj, který svým charakterem naprosto uvolní celé tělo a navozuje pohodu.

2011 TGY Spring Qing Xiang - list

Vylouhovaný list je vynikající kvality. Převažují celé listy bez stonků s lehce narušenými okraji (oxidace). List je na hmat silný, houževnatý a většího rozměru, občas i více jak 7 cm.

2009 Mengku Wei Zui Yuan Mini Brick

Bude to bezmála přesně rok, co jsem koupil větší zásilku puerhů od Scotta. Tahle stogramová cihlička byla mezi nima. Materiál pochází z dubnové jarní sklizně z roku 2009 konkrétně se jedná o různý blend (směs) z oblasti Lincang. Cihlička je produkována čajovou továrnou Shuangjiang Mengku Tea Company. Ochutnávám tedy 2,5 letý sheng puerh.

2009 Mengku Wei Zui Yuan

Vzhledu cihličky dominiují nahnědlé lístky s dobrým množstvím bílých ochmýřených tipsů. Celkově je vzhled cihličky velmi pěkný. Cihlička je lehce lisovaná a jdou velmi dobře odlamovat i větší kusy. Po odlomení potřebného množství jsou vidět i samostatné větvičky a stonky ne však ve velkém množství.

2009 Mengku Wei Zui Yuan

Čaj připravuji jako klasický sheng puerh. 100°C, yixing konvička a doba louhování od 5 vteřin do pěti minut. Vůně spařeného listu je těžší, květová, sladká. Velikost listu je střední až po dlouhé, ale celistvé. Barva nálevu je výrazná žlutozelená, typická pro mladé puerhy.

Wei Zui Yuan - nálev

Chuť je silná, plná. Má sladký základ, ve kterém se prolínají sladké květové tóny. V závěru má čaj lehký natrpklý tón. I přes tento natrpklý tón na konci je nálev hladký a klouže do krku úplně sám a lehce. Když náhodou povede přelouhovat, trpký tón je napříč celým tělem nálevu a prolíná se s onou sladkostí. Aftertaste je už od prvního nálevu velmi dlouhý a po všechny další nálevy mu to zůstává. Chuť aftertastu je zcela totožná s chutí nálevu – je složitý, zpočátku má onu lehkou natrpklost s květovou sladkostí. Po pár desítkách minut zůstává již pouze sladkost. Poměrně zajímavá kombinace chutí, avšak je potřeba mít na ni opravdu chuť jinak nemusí sednout. Tenhle výrazný čaj se výborně hodí například k výraznějším a kořeněným jídlům a ještě lépe po nich.

2009 Mengku Wei Zui Yuan

Tento mladý a stále ještě poměrně zelený puerh je velmi povzbuzující, volně lisovaný, má sladký základ a ve všech nálevech se prolíná typická květovost s lehkým trpkým tónem v závěru. Výborně zahřeje v chladném zimním počasí!

Wei Zui Yuan - vylouhované lístky

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat