Výpisky: Únor 2011

Pije zajíc Darjeeling? (aktualizace)

darjeeling_district_map_licensefree Právě popíjím vynikající podzimní darjeelingskou sklizeň, konkrétně černý čaj ze zahrady Goomtee, lot 123/10 a ptám se sám sebe: Ochutnám letos něco z první sklizně z indického Darjeelingu? Můj životní optimismus  a chuť na čaj mi říká, že určitě. Jiný názor však nejspíš má nejvlivnější politická strana  v Darjeelingu. Politická strana bojující za samostatný stát Gurkhů (Gorkha Janmukti Morcha – GJM) oznámila, že počínaje datem 27. února je pozastaven veškerý export zpracovaných čajových lístků. Tato politická strana není v oblasti žádným nováčkem – počátky nepokojů sahají až do 80. let avšak až teď je to poprvé, co se rozhodla pro své požadavky využít čaj a čajový průmysl.

Není totiž tajemstvím, že sucho v roce 2010 v oblasti způsobilo chudou úrodu kvalitních čajových lístků ve srovnání s minulými roky. Každý peníz proto čajoví plantážníci vložili do podpoření úrody doufajíc, že nadcházející rok (2011) pokryje ztráty v roce 2010. Současná politická situace jim příliš nepřeje nicméně počasí v oblasti je v normálu.

Budeme tedy doufat, že se napětí v oblasti uklidní a zákaz exportu čaje z Darjeelingu je jen dočasným opatřením a nijak nenaruší průběh blížící se nejočekávanější události – první jarní sklizně. Čajový průmysl v Darjeelingu každoročně vyprodukuje kolem 10 milionů tun čaje a téměř 5 milionů tun je z první sklizně.

india_map_licensefree

AKTUALIZACE:

Politické hnutí GJM nadále používá čajový průmysl jako rukojmí pro vynucení svých požadavků. Podmínkou pro opětovné povolení exportu zpracovaných čajových lístků je zvýšení mezd pracovníkům na čajových plantážích. Minimální zvednutí mzdy požadují ze 120 na 150 Rupii za den. Pokud majitelé čajových zahrad nesplní požadavky do 6. března, GJM hrozí, že právě probíhající první sklizeň v roce neopustí Darjeeling. Celou zprávu čtete na blogu darjeeling.cz.

AKTUALIZACE 2:

Brány zahrad byly nakonec otevřeny a doma již jsou k dispozici první sběry ze zahrady Phoobsering a Tukdah v bio kvalitě. I čeští dodavatele kvalitního darjeelingu je mají již zavedené ve své nabídce.

2008 Xia Guan FT Jia Ji Tuo Cha

p1050223a Dnes bych se podíval pod pokličku tohoto puerhu z čajové továrny Xia Guan. Jedná se o srpnový sběr roku z oblastí Lincang a Wu Liang. Ochutnávám tedy dvouletý sheng puerh.

Jedná se o dle mého skromného názoru o průměrný mladý sheng puerh. Kvalitativně lze popsat třídu Jia Ji jako Premium Grade a lze ji považovat za nejklasičtější recepturu Xia Guan. Lze popíjet už nyní avšak ideální je k dlouhodobému zrání. Hnízdo je velmi pevně lisované a špatně se odlomuje velký celý kus a je mnoho čajovému odpadu (prachu). Před chvílí se mi však podařilo odlomit kousek o cca 6 gramech což je ideální množství pro přípravu v gaiwanu 150 ml. Čaj zalévám téměř vroucí vodou, ještě když voda vře v konvici přelévám do termosky. Může se zalévat i studenější vodou (pokud někomu vyhovuje) nicméně výsledky se mi osobně neosvědčili v chuti.

p1050220a

Vůně spařeného listu je těžší, květová, sladká. Chuť je nasládlá, řekl bych typicky ‘puerhovitá’, je cítit jemná uzenost a tabákovitost, která místy působí docela rušivě a v chuti je poměrně drsná a vyčnívající. Při přípravě v porcelánovém gaiwanu byla zmíněná uzenost mnohem výraznější než při přípravě v konvičce z Yixingu. Povzbuzující čaj vhodný pro běžné popíjení. Jako nejvhodnější se mi osvědčila příprava v konvičce přímo určené pro zelené puerhy (Zisha).

p1050566a

Zajímavé také bylo srovnání s 2002 Xia Guan Jia Ji. Jednalo se sice o export grade, což přesně nevím jaký to znamená rozdíl mezi FT. Již v prvním nálevu byl vidět rozdíl mezi čaji v barvě nálevu kdy starší čaj měl tmavší barvu než mladší. V chuti se pak lišily zejména tím, že uzenost a tabákovitost byla u staršího více potlačena. U export grade 2002 jsem u 3. a 4. nálevu zaznamenal jemnou kyselinku v závěru vracející se jako ‘aftertaste’ při přípravě v gaiwanu. V yixingské konvičce tato kyselinka byla mnohem méně zřetelnější.

Celkově je tento čaj pro mě dobrý poměr cena/kvalita a za tu cenu nelze čekat zázraky. Jedná se o čaj na běžné popíjení a další roky tomuto hnízdu jen prospějou. Někomu může vadit uzenost, z různých příprav, které jsem vyzkoušel se mi nejvíc osvědčila příprava v konvičce z yixingu, kde je uzenost oproti jiným přípravám například v gaiwanu nejmenší. Těším se na další zajímavé kousky od Xia Guan. Pokud si budete chtít tento čaj zakoupit doporučuji se podívat buď na LongFeng či obchodcajem.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat