Yearly Archives: 2011

2002 Xia Guan Bao Yan Jin Cha a Čajový ateliér

Při návštěvě Českých Budějovic jsem navštívil s kamarádkou i zdejší Čajový ateliér. Čajovna na mě udělala opravdu krásný dojem, krásné podkrovní prostory, znalá obsluha, příjemná dobře ozvučená hudba, příprava ve stylu gong-fu, široká nabídka čerstvých kvalitních čajů a welcome drink v podobě džbánku blíže nespecifikovaného sheng puerhu na prostírání Cha Bu se dvěma šálky. Od pana Prachaře jsem ochutnal jen pár čajů, ale vždy to byl vyjímečný zážitek. Nejinak tomu bylo i v Čajovém Ateliéru kde jsem ochutnal výborného letošního Taiwance z dubna 2011 Shan Lin Shi Hong Shui Chin Shin Gao Shan. Jak kamarádka, s kterou jsem tam byl na čaji trefně prohlásila: “Voní mi to jako usušený pampelišky.” A vystihla to opravdu krásně! Právě tu nám totiž připomínal ten čaj minimálně po půl čajování. Čaj se hravě sléval z yixingské konvičky, nálev byl barvou žlutý právě jako ony pampelišky a nesmírně plný. List obsahoval pouze celé listy, popřípadě dvoj či trojlístky a po čajování když jsem ochutnával vyluhovaný list jsem byl velmi překvapen, že jeho chuť postrádá jakékoliv trpké či hořké chutě a je to čistá zeleň. Vím, trochu neobvyklé popisovat zrovna chuť vyluhovaného listu nicméně mi to přišlo natolik zajímavé, že jsem se o to musel podělit. Cestou jsem si koupil vzorek (10g) 2002 Xia Guan Bao Yan Jin Cha jež jsem si vzal domů na ochutnání a o jehož dojmy a zážitky se s vámi teď podělím. Z čajovny jsem odcházel s příjemným pocitem a rád jí opět někdy navštívím. Byly to moc příjemné chvíle, které ve spojení s útulným prostředím, dobrým čajem a přítelem, tvoří jedinečný zážitek, na který rád vzpomínám. Děkuju!

2002 XG Bao Yan Jin Cha - list

Co jsem si to vlastně koupil? Jedná se o klasickou recepturu Bao Yan od čajové továrny Xia Guan. Sběr pochází z jara roku 2002 z kultivovaných čajovníků z oblasti Bao Shan a Lincang. Čaj zrál v Kunmingu do roku 2009. Vzorek co jsem měl byl pevně lisován, ale oddělovat od sebe šel hezky. Dovozcem do ČR je pan Prachař.

2002 XG Bao Yan Jin Cha - list

Je to pevněji lisovaný středně zralý sheng puerh lisovaný to tvaru tibetské houby (Jin Cha). V suchém stavu jsou vidět jak listy tak stonky a celkově je barva suchého listu tmavě hnědá s občasnými světle hnědými místy. Vůně je moc příjemná, bohatá a dost specifická. Po vložení do konvičky se uvolnila květová, mírně zemitá vůně s jedinečným sladkým charakterem, které z žádného jiného puerhu zatím neznám. Ona sladkost mi nejvíc připomíná něco mezi javorovým sirupem, zcukernatělým medem a nerafinovaným tmavým cukrem. Tato sladkost se drží v charakteru čaje až do poslední kapky. Po nultém nálevu se na mě vrhla mocná sladká vůně, která je těžší a soubí se s květovými tóny, které jsou jakoby hlubší a sladší, než znám u mladších shengů od Xia Guan. Roky zrání se na tomto čaji nepochybně promítly.

2002 XG Bao Yan Jin Cha - nálev

Protože byl list vcelku a držel dobře při sobě, první dva nálevy jsem louhoval kolem 20 sekund, třetí až šestý jsem prakticky proléval a až do konečného jedenáctého nálevu jsem čas prodlužoval. Barva nálevu je průzračná, sytě žlutá, jiskrná, v pozdějších nálevech je mnohem sytější, připomínající barvou tmavší med. Nálev v šálku voní krémové a doslova svádí! Chuť již po usrknutí nesmírně plná a silná. Rozjíždí se na výrazném květovém a jedinečně sladkém základu a prostupuje jej zvláštní mírně zemitý tón, který se v dalších nálevech nevyskytuje. Je zde i mírná natrpklost, ale působí na mě trochu jinak než u mladých shengů, je jakoby tlumená a nevyčnívá, je uhlazenější. Při polknutí vystupuje dřevito-květový tón, který po polknutí přechází do stejně naladěného aftertastu.

2002 XG Bao Yan Jin Cha - moře

Druhý nálev mi přijde ze všech nejvíc vyvážený, chuť je v úplné rovnováze, nic nevyčnívá, vracející se dochuť je příjemná, delší, sládnoucí a vůbec nesvírá ústa. Po dalším slití se z konvičky lyne tak příjemná uvolňující vůně v pozadí s vanilkovým podtónem, že se od ní vůbec nemůžu odtrhnout. Ty sladké kombinace vůní na mě působí neuvěřitelně relaxačně. V chuti potom onen sladce květový hladký nálev prostupují dřevité chutě, které na mě působí někdy až drsným dojmem a příliš mě nesedí k celkovému charakteru čaje. Aftertaste je zde mírně svíravý ale poměrně rychle přechází na dřevito-květovo-sladké tóny, které jsou příjemné.

2002 XG Bao Yan Jin Cha - taky tam vidíte motýla?

Od pátého nálevu potom je vidět změna v celém charakteru čaje, dřevitost se rozplynula do pozadí a uhladila se do nálevu a taky zde již chybí jakékoli náznaky natrpklosti. Svíravost u toho čaje prakticky není a nepociťuju žádné stahování tváří jak například u mladých gushu puerhů. Prakticky až do konce od pátého nálevu se tělo nálevu hezky zakulatilo a drží si svoji plnou květově sladkou chuť s uhlazenou dřevitostí. Dochuť je bohatá, sládnoucí, delší, příjemná. Poslední šálek dopíjím z úctyhodného jedenáctého džbánku a ještě více jak hodinu po posledním šálku cítím v ústech dojezdy aftertastu. Vyluhovaný list je blend různých velikostí včetně stonků a řapíků. Převažuje menší list s hnědými místy tmavě zelenými odstíny. Pro recepturu Bao Yan je typická právě nejednotnost vzhledu materiálu.

2002 XG Bao Yan Jin Cha - vyluhovaný list

Celkově moc příjemný čajík tradiční receptury od známé čajové továrny Xia Guan. I když mi některé drsnější dřevité chutě v počátečních nálevech neseděly (v pozdějších nálevech se uhladily do těla nálevu a celkově se čaj zakulatil), považuji ho za vynikající čaj a za výborné rozšíření rozhledu a zkušenost v puerhech vůbec, protože tento čaj má jedinečný charakter a objevil jsem v něm a díky němu úplně nové chutě. Spolu s 2002 Xia Guan Jia Ji Tuo je to zatím to nejlepší, co jsem od této továrny pil.

2002 XG Bao Yan Jin Cha - konvička

Henri Monfort v Českých Budějovicích

Koncem listopadu jsem se vydal do Českých Budějovic na v Čechách netradiční přednášku. Přednášku o nejedení. Respektive o stravování se jinou než fyzickou stravou a to zkrz vesmírnou životní energii pránu. Impulsem k účasti na této přednášce byl záznam z Divadla Kampa z dialogu Jaroslava Duška s panem doktorem Hnízdilem (za jehož doporučení Ti děkuju Sjůzn).

Přednášku vedl Francouz Henri Monfort, breatharián, který 22. listopadu právě v termínu přednášky v ČB oslavil 9 let života a stravování se z prány. Tohoto pána pozvali do Čech pánové Jaroslav Dušek a Milan Bokr. Henri tu měl týdenní objezd ČR a každý večer měl přednášku v jiném městě. Henri začal přednášku tím, jak se k tomu dostal, jak je to vůbec možné a jak se k tomu odhodlat. Celá přednáška však byla koncipována formou diskuze, kdy před pódiem stál mikrofon a kdykoliv k němu mohl kdokoliv přijít a položit svou otázku. Zazněly otázky od nejčastějších “howto”, přes zdravotní a sociální dopady až po otázky týkající se sexuality. I přes občasné peprné intimní dotazy Henri odpovídal přímo na otázky bez přebytečného zaobalování. Pokud bych měl shrnout jak přibližně toto funguje, jedná se o harmonizaci čaker, fyzické, mentální, emocionální a duchovní roviny člověka spojené s kompletním očištěním organismu.

Že se o těchto lidech a vůbec o této alternativní možnosti téměř neví mimojiné také Henri výstižně podotkl, že pro zdraví je takovýto způsob života nesmírně přínosný, pro ekonomiku je to katastrofa. A to v dnešní době neskutečného konzumu a lobbismu je charakteristické. Nyní je takových jako je Henri na světě 30 až 40 tisíc. Zajímavým paradoxem také bylo když Henri poznamenal, že takoví lidé a rodiny žijící ve Spojených státech jsou bedlivě sledovány nikoliv ministerstvem zdravotnictví nýbrž ministerstvem obrany. Jistý zájem o tyto lidi má i NASA. Welcome to American dream.

Také zmínil několik velmi zajímavých údajů, třeba že lidský mozek je schopen každou sekundu přijmout dvacet tisíc milionů bitů za sekundu, avšak ve skutečnosti většina lidi pracuje na 15 až 20 svého potenciálu. Samozřejmě tyto ani jiné údaje nemám možnost si ověřit (ani nechci a nepotřebuju), protože je na světě nepochybně mnoho věcí, které stačí vědět a cítit, že tudy by ta cesta šla.

Nebudu tu více rozepisovat veškeré poznatky, jenž jsem si z tohoto setkání odnesl nicméně bych chtěl na tomto místě doporučit tři filmy, které stojí za shlédnutí. Prvním není film, ale video z pražské přednášky Henriho z 21. listopadu. Druhým je film Světlo, příběh o indickém jogínoví, kterému je 85 let a z toho 70 let nejí (resp. stravuje se jinak než fyzickou stravou), tento film se mi bohůmžel nepodařilo vygooglit. Třetím je film Nádherná zelená, který zobrazuje život lidí v čisté lásce bez násilí a nenávisti a na druhé straně současnou “moderní” společnosti honící se za konzumem, sobeckými touhami a ziskem a zobrazuje její fatální úpadek. Paradoxem je, že i když tento film byl natočen již roku 1996 (!), je mezi veřejnosti téměř neznámý a i ke mě se donesl až díky výše zmíněného záznamu z Divadla Kampa.

Postoj k tomuto tématu nechť každý člověk zaujme podle svého cítění. Vyprodaný sál kulturního domu, kde byli lidé všech věkových kategorií, potvrzuje zájem o alternativní nekonzumní život. Dlouhou chvíli mě nenapadalo jak dojmy a myšlenky z tohoto setkání předat dál. I když v blízké době neplánuji přestat jíst mám z tohoto setkání inspirativní pozitivní dojmy neboť se věcně vyjadřuje k nejen ke stravě ale i k přístupu k sobě sama. Na závěr zde uvedu jedno čínské přísloví, které jsem poprvé slyšel od Jaroslava Duška.

Ať ten, který tvrdí, že něco nejde, nezdržuje toho, který to dělá.
Čínské přísloví

Puerhy z Youle, Jingmai a Mengku

V nedávné době jsem zakoupil několik vzorků puerhů v novém slovenském internetovém shopu pu-erh.sk. Hlavní důvodem objednávky byl set vzorků z roku 2009 z šesti prapůvodních čajových pohoří. Těmi se však dnes nebudu zabývat. Do objednávky jsem dal i nějaké vzorky a na tři z nich bych se teď rád podíval. Jedná se konkrétně o čaje Mengku Bingdao 2006, Youle 2009 (Douji) a Jingmai 2009 (Douji). Všechny čaje pochází z přirozeně rostoucích gushu čajovníků (více jak stoletých, maximálně však pětisetletých, samotný věk stromů se velmi těžko určuje).

Vzorky gushu puerhů

Všechny níže rozebrané čaje mě velmi zaujaly a v chuti mají společnou typickou svíravost. Samotný charakter jednotlivých čajů je však zcela jedinečný. I když jsem se rozhodl tyto čaje publikovat v jednom společném článku, mým cílem není porovnávat tyto čaje nebo nad nimi vynášet soudy jakéhokoliv charakteru, na to v žádném ohledu nedisponuji nutnými vědomostmi (stejně by to žádný objektivní závěr nepřineslo), nýbrž však podělit se o své zážitky, dojmy a pocity z těchto čajů a jejich charakteru. Pro všechny čaje jsem používal konvičku ze zisha hlíny o objemu 160 ml, voda 98°C, první nálevy od pěti sekund až do několika minut.

Jingmai 2009

Jingmai 2009 (Douji) - list

Jedná se o gushu puerh z oblasti Jingmai, vyrobené čajovou továrnou Douji. Jarní sběr roku 2009. Ve vzhledu listu dominují stočené a pokroucené celistvé listy včetně tipsů, volněji lisovaný čaj. Vůně čaje je po nultém nálevu svěží, pronikavá, se stopou citrusového ovoce, v pozadí je mírně kouřová a celkově je velmi svébytná s charakteristickou květovou nasládlostí. Zajímavé je, že v pozdějších nálevech mi vůně listu z konvičky připomíná spíše oříšky avšak květové tóny si drží po celou dobu.

Jingmai 2009 (Douji) - nálev Jingmai 2009 (Douji) - vylouhovaný list

Barva nálevu je čistá, průzračná, sytě žlutá. Chuť je zpočátku jemná má hladký základ, prolínají se v ní tóny exotického ovoce (nedokážu blíže specifikovat) a v pozadí je mírně kouřová. Již v prvním nálevu po polknutí přechází v dlouhý příjemný aftertaste. V pozdějších nálevech si chuť drží svůj hladký ovocný charakter a po usrknutí se chuť rychle mění na lehce svíravé chutě, kteřé však se dále mění a rychle pomíjí. Po polknutí zůstává na patře dlouhý ovocný aftertaste.  Při pozdějších nálevech zcela mizí jakákoliv stopa po kouřovosti a chuť je krásně plná, specificky ovocná (teď zde cítím ony citrusy a ovoce popisované ve vůni). Dochuť začíná na ovocném mírně svíravém základu a přechází do příjemné sladkosti. Svíravost se postupně vytrácí. Zajímavé taky je že při polknutí se objevuje též hořkost, která po polknutí přechází právě v ony svíravé tóny. Aroma je cítit v ústech ještě dlouho po vypití.

Jingmai 2009 (Douji) - vylouhovaný list

Vylouhovaný list obsahuje vesměs celé listy, téměř bez stonků, i dobré množství tipsů a to jak samotných tak s jedním nebo až dvěma přilehlými listy. Listy jsou celistvé, od malinkých (1cm+-) až po větší (5 i více cm). Celkově na mě tento čaj působil moc příjemně, krásně zahřeje.

Mengku Bingdao 2006

Mengku Bingdao 2006 - list

Gushu sheng puerh z oblasti Mengku. Výrobce nevím, není uveden ani na webu. Jarní sklizeň roku 2006. Po spaření listu se z konvičky lyne těžší, výrazná vůně se svíravým nádechem v nose. Vůně mi nejvíc připomíná pryskyřici, je zcela bez kouřovosti, se zvláštním ovocným aroma, které nedokáži ani po celém čajování charakterizovat. V pozdějších nálevech mi pryskyřice úplně utekla, držela se jen v prvním a v druhém nálevu.

Mengku Bingdao 2006 - nálev   Mengku Bingdao 2006 - vylouhovaný list

Barva nálevu je žlutá, čistá, průzračná a barevně sytá. Chuť je silná a začíná na zvláštním základu připomínající mi vůni lesa a jehličí. Chuť je prostoupena nasládlými a mírně natrpklými tóny v pozadí. Od druhého nálevu se potom čaj ukazuje ve své parádě a i když začíná na mírně kouřových tónech, chuť rychle přechází do nasládlého základu s lehkým nádechem pryskyřice. Ihned po polknutí se na patře drží dlouhý, zpočátku ovocný postupně se měnící do svíravého květového aromatu. I když je dochuť velmi silná, nemůžu říct, že by mi neseděla. Od třetího nálevu se však kouřovost v pozadí chuti téměř nevyskytuje a ve čtvrtém už není vůbec. Pozdější nálevy (5-9) jsou zcela bez kouřovosti a svíravosti v chuti, mají sladko-ovocný základ s tóny medu a květin.

Vylouhovaný list se skládá z malých až středně velké listy s dobrým množstvím tipsů. Obsahuje jak stonky s lístkem tak stonky samotné.

Youle 2009

Youle 2009 (Douji) - list

Gushu sheng puerh z oblasti Youle. Youle je jedno z šesti prapůvodních čajových pohoří. Sběr jaro 2009, čajová továrna Douji. Po nultém nálevu se do okolí lyne komplexní vůně s těžšími ovocnými tóny. Vůně je celá dost složitá, těžko se mi ji charakterizuje. Při trochu vychladnutých listech mi vůně evokuje svěží tóny lesních plodů (bobule, ostružiny). V pozdějších nálevech mi vůně spařeného listu připomíná kandované ovoce

Youle 2009 (Douji) - nálev   Youle 2009 (Douji) - vylouhovaný list

Barva nálevu je jiskrná, žlutá, průzračná. Již od prvního nálevu je chuť velmi plná a vyvážená. Struktura nálevu je krémová, a v základu cítím hlavně tóny lesních plodů. Nálev je již v prvním nálevu krásně sladký bez jakýchkoliv trpkých či svíravých tónů. Postrádá jakékoliv známky kouřovosti. Zanechává příjemný pocit v ústech a chuť se dlouho drží na patře a na tvářích. Od druhého nálevu se však chuť rozjela na plném ovocném základu. V závěru polknutí přechází na trpké tóny, který doprovází rychlá mírná hořkost, která se objeví jen na chvilku – nesmírně zajímavé. Tento trpký tón jakoby se ukazoval až těsně před polknutím a těsně po něm. Díky tomu je aftertaste příjemně sladký se zmiňovaným ovocným aroma.

Youle 2009 (Douji) - nálev

Od třetího nálevu je tenhle čaj opravdu plný co se chuti týká. Stejný základ s chutí s tím rozdílem, že se trpké tóny se rozjíždí již v počátku, co čaj usrknu do úst. Při polknutí však již dominují hlavně ovocné tóny a lesní plody a čaj jako by mi stahoval zevnitř tváře. Celkový charakter čaje je zvláštně (rozumněj příjemně – mě) svíravý. S kombinací sladko-ovocně-svíravým aftertastem s tóny lesních plodů velmi netradiční zážitek. Devátým nálevem moje čajování končí.

Je to nesmírně bohatý a plný čaj. Teprve dva roky po výrobě a tento čaj mi opravdu sedí. Vylouhovaný list je malý až střední vleikosti, dobré množství tipsů a výborné kvality. Samotné stonky se vůbec nevyskytují, pouze s listem nebo tipsem. Občas se objeví i samotný tips nebo s jedním přilehlým listem. Již na počátku své cesty byl čaj vyráběn s pečlivostí.

Youle 2009 (Douji) - vylouhovaný list

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat