Výpisky: Listopad 2011

Henri Monfort v Českých Budějovicích

Koncem listopadu jsem se vydal do Českých Budějovic na v Čechách netradiční přednášku. Přednášku o nejedení. Respektive o stravování se jinou než fyzickou stravou a to zkrz vesmírnou životní energii pránu. Impulsem k účasti na této přednášce byl záznam z Divadla Kampa z dialogu Jaroslava Duška s panem doktorem Hnízdilem (za jehož doporučení Ti děkuju Sjůzn).

Přednášku vedl Francouz Henri Monfort, breatharián, který 22. listopadu právě v termínu přednášky v ČB oslavil 9 let života a stravování se z prány. Tohoto pána pozvali do Čech pánové Jaroslav Dušek a Milan Bokr. Henri tu měl týdenní objezd ČR a každý večer měl přednášku v jiném městě. Henri začal přednášku tím, jak se k tomu dostal, jak je to vůbec možné a jak se k tomu odhodlat. Celá přednáška však byla koncipována formou diskuze, kdy před pódiem stál mikrofon a kdykoliv k němu mohl kdokoliv přijít a položit svou otázku. Zazněly otázky od nejčastějších “howto”, přes zdravotní a sociální dopady až po otázky týkající se sexuality. I přes občasné peprné intimní dotazy Henri odpovídal přímo na otázky bez přebytečného zaobalování. Pokud bych měl shrnout jak přibližně toto funguje, jedná se o harmonizaci čaker, fyzické, mentální, emocionální a duchovní roviny člověka spojené s kompletním očištěním organismu.

Že se o těchto lidech a vůbec o této alternativní možnosti téměř neví mimojiné také Henri výstižně podotkl, že pro zdraví je takovýto způsob života nesmírně přínosný, pro ekonomiku je to katastrofa. A to v dnešní době neskutečného konzumu a lobbismu je charakteristické. Nyní je takových jako je Henri na světě 30 až 40 tisíc. Zajímavým paradoxem také bylo když Henri poznamenal, že takoví lidé a rodiny žijící ve Spojených státech jsou bedlivě sledovány nikoliv ministerstvem zdravotnictví nýbrž ministerstvem obrany. Jistý zájem o tyto lidi má i NASA. Welcome to American dream.

Také zmínil několik velmi zajímavých údajů, třeba že lidský mozek je schopen každou sekundu přijmout dvacet tisíc milionů bitů za sekundu, avšak ve skutečnosti většina lidi pracuje na 15 až 20 svého potenciálu. Samozřejmě tyto ani jiné údaje nemám možnost si ověřit (ani nechci a nepotřebuju), protože je na světě nepochybně mnoho věcí, které stačí vědět a cítit, že tudy by ta cesta šla.

Nebudu tu více rozepisovat veškeré poznatky, jenž jsem si z tohoto setkání odnesl nicméně bych chtěl na tomto místě doporučit tři filmy, které stojí za shlédnutí. Prvním není film, ale video z pražské přednášky Henriho z 21. listopadu. Druhým je film Světlo, příběh o indickém jogínoví, kterému je 85 let a z toho 70 let nejí (resp. stravuje se jinak než fyzickou stravou), tento film se mi bohůmžel nepodařilo vygooglit. Třetím je film Nádherná zelená, který zobrazuje život lidí v čisté lásce bez násilí a nenávisti a na druhé straně současnou “moderní” společnosti honící se za konzumem, sobeckými touhami a ziskem a zobrazuje její fatální úpadek. Paradoxem je, že i když tento film byl natočen již roku 1996 (!), je mezi veřejnosti téměř neznámý a i ke mě se donesl až díky výše zmíněného záznamu z Divadla Kampa.

Postoj k tomuto tématu nechť každý člověk zaujme podle svého cítění. Vyprodaný sál kulturního domu, kde byli lidé všech věkových kategorií, potvrzuje zájem o alternativní nekonzumní život. Dlouhou chvíli mě nenapadalo jak dojmy a myšlenky z tohoto setkání předat dál. I když v blízké době neplánuji přestat jíst mám z tohoto setkání inspirativní pozitivní dojmy neboť se věcně vyjadřuje k nejen ke stravě ale i k přístupu k sobě sama. Na závěr zde uvedu jedno čínské přísloví, které jsem poprvé slyšel od Jaroslava Duška.

Ať ten, který tvrdí, že něco nejde, nezdržuje toho, který to dělá.
Čínské přísloví

Puerhy z Youle, Jingmai a Mengku

V nedávné době jsem zakoupil několik vzorků puerhů v novém slovenském internetovém shopu pu-erh.sk. Hlavní důvodem objednávky byl set vzorků z roku 2009 z šesti prapůvodních čajových pohoří. Těmi se však dnes nebudu zabývat. Do objednávky jsem dal i nějaké vzorky a na tři z nich bych se teď rád podíval. Jedná se konkrétně o čaje Mengku Bingdao 2006, Youle 2009 (Douji) a Jingmai 2009 (Douji). Všechny čaje pochází z přirozeně rostoucích gushu čajovníků (více jak stoletých, maximálně však pětisetletých, samotný věk stromů se velmi těžko určuje).

Vzorky gushu puerhů

Všechny níže rozebrané čaje mě velmi zaujaly a v chuti mají společnou typickou svíravost. Samotný charakter jednotlivých čajů je však zcela jedinečný. I když jsem se rozhodl tyto čaje publikovat v jednom společném článku, mým cílem není porovnávat tyto čaje nebo nad nimi vynášet soudy jakéhokoliv charakteru, na to v žádném ohledu nedisponuji nutnými vědomostmi (stejně by to žádný objektivní závěr nepřineslo), nýbrž však podělit se o své zážitky, dojmy a pocity z těchto čajů a jejich charakteru. Pro všechny čaje jsem používal konvičku ze zisha hlíny o objemu 160 ml, voda 98°C, první nálevy od pěti sekund až do několika minut.

Jingmai 2009

Jingmai 2009 (Douji) - list

Jedná se o gushu puerh z oblasti Jingmai, vyrobené čajovou továrnou Douji. Jarní sběr roku 2009. Ve vzhledu listu dominují stočené a pokroucené celistvé listy včetně tipsů, volněji lisovaný čaj. Vůně čaje je po nultém nálevu svěží, pronikavá, se stopou citrusového ovoce, v pozadí je mírně kouřová a celkově je velmi svébytná s charakteristickou květovou nasládlostí. Zajímavé je, že v pozdějších nálevech mi vůně listu z konvičky připomíná spíše oříšky avšak květové tóny si drží po celou dobu.

Jingmai 2009 (Douji) - nálev Jingmai 2009 (Douji) - vylouhovaný list

Barva nálevu je čistá, průzračná, sytě žlutá. Chuť je zpočátku jemná má hladký základ, prolínají se v ní tóny exotického ovoce (nedokážu blíže specifikovat) a v pozadí je mírně kouřová. Již v prvním nálevu po polknutí přechází v dlouhý příjemný aftertaste. V pozdějších nálevech si chuť drží svůj hladký ovocný charakter a po usrknutí se chuť rychle mění na lehce svíravé chutě, kteřé však se dále mění a rychle pomíjí. Po polknutí zůstává na patře dlouhý ovocný aftertaste.  Při pozdějších nálevech zcela mizí jakákoliv stopa po kouřovosti a chuť je krásně plná, specificky ovocná (teď zde cítím ony citrusy a ovoce popisované ve vůni). Dochuť začíná na ovocném mírně svíravém základu a přechází do příjemné sladkosti. Svíravost se postupně vytrácí. Zajímavé taky je že při polknutí se objevuje též hořkost, která po polknutí přechází právě v ony svíravé tóny. Aroma je cítit v ústech ještě dlouho po vypití.

Jingmai 2009 (Douji) - vylouhovaný list

Vylouhovaný list obsahuje vesměs celé listy, téměř bez stonků, i dobré množství tipsů a to jak samotných tak s jedním nebo až dvěma přilehlými listy. Listy jsou celistvé, od malinkých (1cm+-) až po větší (5 i více cm). Celkově na mě tento čaj působil moc příjemně, krásně zahřeje.

Mengku Bingdao 2006

Mengku Bingdao 2006 - list

Gushu sheng puerh z oblasti Mengku. Výrobce nevím, není uveden ani na webu. Jarní sklizeň roku 2006. Po spaření listu se z konvičky lyne těžší, výrazná vůně se svíravým nádechem v nose. Vůně mi nejvíc připomíná pryskyřici, je zcela bez kouřovosti, se zvláštním ovocným aroma, které nedokáži ani po celém čajování charakterizovat. V pozdějších nálevech mi pryskyřice úplně utekla, držela se jen v prvním a v druhém nálevu.

Mengku Bingdao 2006 - nálev   Mengku Bingdao 2006 - vylouhovaný list

Barva nálevu je žlutá, čistá, průzračná a barevně sytá. Chuť je silná a začíná na zvláštním základu připomínající mi vůni lesa a jehličí. Chuť je prostoupena nasládlými a mírně natrpklými tóny v pozadí. Od druhého nálevu se potom čaj ukazuje ve své parádě a i když začíná na mírně kouřových tónech, chuť rychle přechází do nasládlého základu s lehkým nádechem pryskyřice. Ihned po polknutí se na patře drží dlouhý, zpočátku ovocný postupně se měnící do svíravého květového aromatu. I když je dochuť velmi silná, nemůžu říct, že by mi neseděla. Od třetího nálevu se však kouřovost v pozadí chuti téměř nevyskytuje a ve čtvrtém už není vůbec. Pozdější nálevy (5-9) jsou zcela bez kouřovosti a svíravosti v chuti, mají sladko-ovocný základ s tóny medu a květin.

Vylouhovaný list se skládá z malých až středně velké listy s dobrým množstvím tipsů. Obsahuje jak stonky s lístkem tak stonky samotné.

Youle 2009

Youle 2009 (Douji) - list

Gushu sheng puerh z oblasti Youle. Youle je jedno z šesti prapůvodních čajových pohoří. Sběr jaro 2009, čajová továrna Douji. Po nultém nálevu se do okolí lyne komplexní vůně s těžšími ovocnými tóny. Vůně je celá dost složitá, těžko se mi ji charakterizuje. Při trochu vychladnutých listech mi vůně evokuje svěží tóny lesních plodů (bobule, ostružiny). V pozdějších nálevech mi vůně spařeného listu připomíná kandované ovoce

Youle 2009 (Douji) - nálev   Youle 2009 (Douji) - vylouhovaný list

Barva nálevu je jiskrná, žlutá, průzračná. Již od prvního nálevu je chuť velmi plná a vyvážená. Struktura nálevu je krémová, a v základu cítím hlavně tóny lesních plodů. Nálev je již v prvním nálevu krásně sladký bez jakýchkoliv trpkých či svíravých tónů. Postrádá jakékoliv známky kouřovosti. Zanechává příjemný pocit v ústech a chuť se dlouho drží na patře a na tvářích. Od druhého nálevu se však chuť rozjela na plném ovocném základu. V závěru polknutí přechází na trpké tóny, který doprovází rychlá mírná hořkost, která se objeví jen na chvilku – nesmírně zajímavé. Tento trpký tón jakoby se ukazoval až těsně před polknutím a těsně po něm. Díky tomu je aftertaste příjemně sladký se zmiňovaným ovocným aroma.

Youle 2009 (Douji) - nálev

Od třetího nálevu je tenhle čaj opravdu plný co se chuti týká. Stejný základ s chutí s tím rozdílem, že se trpké tóny se rozjíždí již v počátku, co čaj usrknu do úst. Při polknutí však již dominují hlavně ovocné tóny a lesní plody a čaj jako by mi stahoval zevnitř tváře. Celkový charakter čaje je zvláštně (rozumněj příjemně – mě) svíravý. S kombinací sladko-ovocně-svíravým aftertastem s tóny lesních plodů velmi netradiční zážitek. Devátým nálevem moje čajování končí.

Je to nesmírně bohatý a plný čaj. Teprve dva roky po výrobě a tento čaj mi opravdu sedí. Vylouhovaný list je malý až střední vleikosti, dobré množství tipsů a výborné kvality. Samotné stonky se vůbec nevyskytují, pouze s listem nebo tipsem. Občas se objeví i samotný tips nebo s jedním přilehlým listem. Již na počátku své cesty byl čaj vyráběn s pečlivostí.

Youle 2009 (Douji) - vylouhovaný list

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat