Výpisky: Březen 2012

2010 Long Feng Green Label Xiao Beeng Cha

Tak si tak sedím a vím, že si půjdu připravit čaj. Jaký – říkám si a v hlavě vzpomínám, jaké vůbec čaje mám doma k dispozici. Hle! Napadne mě nenačatý koláč Green Labelu! Usuzuji, že dva roky od slisování je dostatečná doba pro ochutnání co jsem to tenkrát vlastně koupil. Tenkrát jsem na jaře roku 2010 zakoupil pouze jeden kus Green Label a Blue Label. Onen Blue Label jsem vypil během měsíce a říkal jsem si, že přece nevypiju druhý koláč hned. Nechal jsem ho ležet spolu s dalšími shengy v krabici a ochutnávám právě až teď. A bojím se, abych ho také nevypil během měsíce. Při úplně prvním sezením s tímto čajíkem jsem nebyl schopen téměř žádného slova na účet toho čaje. Bylo to jednak tím, že tomu čaji nebylo co vytknout neboť postrádá jakékoliv rušivé prvky. A jednak to bylo tím jak se ten čaj pohodlně pil a džbánky přibývaly a voda v termosce mizela plynulým tempem. Maocha pochází z oblasti Shi Tou Lao Zhai v pohoří Youle (Jinuoshan) z čajovníků starých přibližně sto let, lze teda čajovníky označit jako gushu.

2010 Long Feng Green Label Xiao Beeng Cha

2010 Long Feng Green Label Xiao Beeng Cha

Vůně suchého listu je jemná, příjemná, nasládlá. Nejvíce cítím tóny lesního ovoce, které doplňuje mírný nádech medové sladkosti. Po desetisekundovém nultém nálevu je vůně neskutečně umocněná a výrazná. V některých aspektech mi čaj připomíná podzimní Youle 2009 od Petera z pu-erh.sk. Mimo jiné mají společné také to, že můžu nořit nos do konvičky pořád a vůně působí skoro až omamně. Spařený list voní sladce s tóny lesního ovoce, ponejvíce sladké ostružiny, maliny i náznak jahod je patrný. Vychladnutý list mi zase připomíná spíš ořechy prolínající se s vegetálním charakterem. Za všech teplot je však vůně lynoucí se z konvičky svěží a příjemná, čistá a také složitější než jsem schopen popsat. Mám rád čaje z Youle.

2010 Long Feng Green Label Xiao Beeng Cha

2010 Long Feng Green Label Xiao Beeng Cha

Barva nálevu je jiskrná, žluto-zlatá. Nálev je čistý a poletuje v něm jemné chmýří. Chuť je plná, komplexní, příjemná. Má výrazné květové tělo s medově nasládlým nádechem. Chuť je již zpočátku příjemně svíravá. Nálevy se vyvíjejí plynule, bez nepříjemných překvapení a chuť je dynamická a hravá (nenapadá mě vhodnější slovo). Hui gan je rychlý a přeměna na sladkost je prakticky okamžitá. Po polknutí se ihned vrací a rozplývá v ústech typická gushu sladkost. Aftertaste je svíravý, sladký s vegetálním a kořeněným nádech. Je dlouhotrvající. Oni kořenité tóny jsou v dozvuku nejvíce patrné a zajímavě jsou sladěny s ostatními složky dozvuku. Charakter dozvuku je velmi variabilní a jeho složení je závislé na louhování. Při klasickém (několik sekund až minuta) louhování je vyvážený a příjemný. Při přelouhování se v něm velmi zvýrazňuje svíravost, která je delší a přebíjí tak ostatní prvky.

2010 Long Feng Green Label Xiao Beeng Cha

Čajová energie je silná, povzbuzující a zahřívající. Dojmy sepisuju asi při pátém sezení, tak už jsem ten čaj malinko ochutnal a pokaždé to byl čaj, který perfektně doplňoval konverzaci ve dvou lidech. Energie podporuje soustředěnost mysli a je silná. Energie je taková „kreativní“ protože podporuje (alespoň na mě tak působí) tvořivost díky soustředění. Pokaždé když jsem během dne měl sezení s tímto čajem, přítomnost energie jsem cítil ještě ve večerních hodinách. Je to zvláštní protože občas si dám třeba dva, tři čaje za den. Když však piji gushu puerhy tak mám třeba jediné sezení, které ve mně zanechá stopu na celý den. Zajímavé je jak dojmy z čajování jsou komplexní a ovlivňuje je úplně všechno okolí, jak vnější tak vnitřní. Jednou jsem tento čaj pil, když bylo venku sychravé počasí a dojmy ve mně zanechané nebyly tak silné. Aktuální jarní počasí s množstvím sluníčka je jako na míru připravené na tenhle čajík.

2010 Long Feng Green Label Xiao Beeng Cha

2001 Yiwu Bao Pu Shuan Gushu

Již na vzhledu je patrné, že čaj je vyzrálý a že zrál ve vlhčích podmínkách. To se projevuje na jeho charakteristicky tmavším hnědém listu. Kvalita listu je výborná. Jedná se o celý nepolámaný list a vidět jsou i tipsy. Čaj jsem zakoupil od Tomáše Rajnocha jako vzorek na ochutnání a byl jsem na něj velmi zvědavý. Maocha čaje byla sklízená z gushu čajovníků v oblasti Yiwu v roce 2001. Slisován byl až po 5 letech čajovou továrnou Bao Pu Xuan do koláče o hmotnosti 400g.

2001 Yiwu Bao Pu Shuan Gushu

Vůně suchého listu je příjemná, připomíná mi jemnější gong ting shu puerhy. Nulté nálevy mi byly doporučeny dva, udělal jsem jeden patnáctisekundový. Vůně je příjemná, vlhké zrání se na čaji významně podepsalo. Po mírném zchladnutí je vůně jemnější, sladká s těžšími ovocnými tóny, které jsou doplněny o jen lehkou zemitost.  Nevím, jestli je pojem zemitost ten pravý, je to spíš přítomnost fermentace a vlhkého zrání. Zatuchlost však necítím a u některých vlhce skladovaných čajů je právě zatuchlost jejich hlavním problémem. Jak čaj postupně prolévám a pořád nasávám z konvičky aroma, později mi sladký nádech ve vůni připomíná javorový sirup a tmavý cukr.

2001 Yiwu Bao Pu Shuan Gushu

Roky zrání jsou vidět i na samotné barvě nálevu. Nyní po 11 letech zrání je barva sytě oranžová, čistá a bez zakalení. Po ochutnání mě čaj začal učit. Takto starý a vlhce archivovaný sheng puerh pji poprvé. Tělo nálevu je plné, a hladké. Mírná nevyváženost je v něm však stále patrná. Svým charakterem a mírně fermentovanou chutí mi čaj připomíná některé jemnější sypané shu puerhy. Na tomhle čaji je perfektně vidět, jak se můžou roky zrání a rozdílné způsoby archivace podepsat na výsledné chuti, vůni, energii čaje.

Charakter shu puerhu tady je více než přítomný. Stále je však v čaji přítomná určitá mladá část čaje, neboť charakteristický shu puerhový nádech je jemný, neagresivní. Vskutku harmonie oněch elementů. V chuti se prolínají sladké tóny připomínající právě onen javorový sirup a taky oříškový nádech. Dochuť je příjemná, mírná svíravost je cítit vzadu na patře. Rozjíždí se na stejném aroma jako nálev a je bohatý, plný, ušlechtilý. Postupně přechází na dřevité nasládlé tóny a později přetrává ústech jenom sladkost.

2001 Yiwu Bao Pu Shuan Gushu

Čaj má zajímavou energii. Působí na mě jak povzbudivě tak mě uklidňuje. Je silná ale zároveň velmi uklidňující. Je to zahřívající čaj. Teplo je cítit jak se roztahuje po celém těle a tím mě nutí vnímat čaj komplexně a soustředit se na něj samotný. Po šestém nálevu jsem sezení přerušil a nechal zbylé nálevy na později. Tolik akumulované energie není jednoduché vstřebat a člověk na to musí být připraven. Nálevy na mě působí komplexně, mají zvláštní kořenitou vlnku, která je chvíli patrná na jazyku, jak čaj putuje ústy a poté mizí.

Po přerušení čajování a pokračování se z chuti ztratila původní nádech fermentace. Nyní je mnohem jemnější, čistě průzračný a stále chuťově plný a vyvážený. Po zalití sedmého džbánku sleduji, že jedeme s čajem na stejné vlně a notujeme si do rytmu. S energií již problém nemám, tělo nálevu se uhladilo a z aftertastu zmizely svíravé tendence. Říká se, že s každým dalším rokem co čaj zraje, se z čaje vylouhuje o jeden nálev navíc. Něco na tom bude, protože jsem čaj končil 13. džbánkem a stále to byla chuť čaje, nikoliv obarvená voda.

2001 Yiwu Bao Pu Shuan Gushu

Jsem rád za možnost ochutnání takového čaje. Je to zkušenost a nový pohled, kam se může charakter gushu puerhů vyvíjet zráním ve vlhkých podmínkách. Osobně jsem více zvědavý na obdobný čaj za podmínek suchého zrání. Suše zrající puerhy mě čarují hlouběji. Vlhce skladované puerhy moc nevyhledávám i když tento mě potěšil. Nemá v sobě nic rušivého, je vyvážený, chuťově plný a mám z něj dobré pocity. Čaj mě mnoho naučil a ukázal mi nabitou čajovou energii, kterou v sobě skrývá. Čím více puerhy piji a čím hlouběji se do nich díky nejrůznějším vzorkům nořím, tím více vnímám jejich energii. Nemám ještě napito tolik archivních shengů avšak pozoruji, že energie neboli „cha qi“ je trochu jiná než u čerstvých a mladých čajů. Možná někdo i namítá že 3500kč za koláč je mnoho, mě však přijde adekvátní vzhledem k tomu, že na čaj jsou použité gushu čajovníky, tj. několik set let staré čajové volně rostoucí stromy a zároveň je materiál i po takové době ve výborné kondici, nepolámaný, živý. Dnes není problém vidět na trhu stejně drahé a čerstvé gushu koláče. Rozhodně doporučuji vyzkoušet všem, kdo mají rádi puerh.

2001 Yiwu Bao Pu Shuan Gushu

2011 Chawangpu Yiwu Gao Shan Zhai Gushu

Byl jsem již dříve zvědavý na tento koláček z loňského roku a během února jsem měl příležitost jej zakoupit od Tomáše Rajnocha. S Tomášem jsme měli příjemné sezení, kde jsme ochutnali několik čajů, prodiskutovali o čaji, o české čajové scéně, cestách do Číny a čaji a čaji zase o čaji. Tento vzorek ochutnávám jako první. Maocha tohoto malého koláčku pochází z pohoří Yiwu z okolí vesnice Gao Shan Zhai z přirozeně rostoucích čajových stromů starých přibližně sto let. Zdrojové stromy nebyly vůbec zastřihovány. Lístky byly sbírány vždy v poměru dva listy plus pupen. Březen 2011. Proces zpracování je od sběru až po samotné lisování čistě ruční.

2011 Yiwu Gao Shan Zhai Gushu

Vůně je plná lehká svěží, sladce vegetální s lehkým kaštanovým nádechem. Jak vložím nos do konvičky a nasaju aroma tak zaplní celý nos a je tam cítit i po vydechnutí. Koláče je volněji lisovaný a to díky použití tradičního lisování v kamenné formě. Lístky jsou velké, celé, jdou velmi dobře od sebe oddělovat a díky tomu se lístky při manipulaci nepolámou. Při více vychladnutých listech cítím i zvláštní ovocný tón vzdáleně mi připomínající citrusy, ale víc sladší, ne tak kyselý. List se po spaření krásně rozvinují a je na nich dobře vidět jejich struktura a celistvost.

2011 Yiwu Gao Shan Zhai Gushu

Barva nálevu je světle žlutá, jiskrná, průzračná a čistá a nálev voní jemně, nasládle. Chuť je plná, typicky sladká. Po prvním dvacetisekundovém nálevu na mě čaj působí vyváženě s příjemnou sladkou chutí a lehkými vegetálními tóny. Po vypití jako bych v ústech cítil náznak eukalyptu. S dalším nálevem se čaj vyloženě otevírá a nechává do sebe nahlédnout hlouběji. Chuť je krásně plná a sladká. Čaj má celkově výrazný vegetální nádech. Na plno se taky v druhém nálevu rozjel hui gan, jenže je svižný a rychle se měnící na onu sladkost. Sladký charakter tohoto čaje je příjemný, lehce květinový. Taktéž začínám zaznamenávat začínající příjemnou svíravost, která je nejvíce patrná vzadu na tvářích a to jak dole tak i nahoře. Zajímavé jak se v chuti snoubí gushu sladkost a svíravost a zároveň tipsová jemnost díky složení sbíraného materiálu. Tipsy díky svému umu zjemnit nálev tak předvádějí zajímavou ukázku chuťového vývoje.

2011 Yiwu Gao Shan Zhai Gushu

Zajímavým atributem tohoto čaje je energie. Energie jakoby se uvolňovala do tohoto čaje postupně a nabírala na intenzitě s dalšími nálevy. Jako by byla sladěná s chutí čaje, protože zpočátku na mě působí spíše uvolněně a dalšími nálevy je její přítomnost cítit více povzbudivě a výrazně. Je to jako kdyby zkušené ruce, které od počátku sběru až po všechny kroky zpracování, dávaly do čaje tu vyprodukovanou energii na jeho výrobu, která se v nich akumuluje a potom se vylouhuje spolu s čajem do šálku. A i ta stoletá rostlina má svoji paměť. V dalších nálevech si užívám hlavně ten vyvíjející se dozvuk. Je opravdu dlouhý, svíravý zpočátku, sládnoucí ke konci a po odeznění zanechává sladký pocit v ústech. V chuti se v pozdějších nálevech, mihnou stopy různých tónů od nezralých citrusů po výraznější nahořklou vlnku, kterou jsem zaznamenal pouze v jednom nálevu a byla hned pryč.

2011 Yiwu Gao Shan Zhai Gushu

Vylouhovaný list je hodně tuhý, houževnatý. Ještě je v něm cítit ona čerstvost z loňské jarní sklizně. Je chutný jako nálev. Na čaji je vidět i cítit jeho čerstvost a mládí. V chuti je hodně zelený, nejsem tak zvyklý na takto zelené puerhy. I přes svoji čerstvost a mládí působí koláček příjemným dojmem. Zde musím souhlasit s autorem blogu Tea Dropping, že na komplexní dojmy a zážitky z tohoto čaje je ještě brzo. Na mě je v současném stavu moc čerstvý. Pravděpodobně zakoupím koláček, protože bych chtěl sledovat chuťový vývoj dalšími roky uložení.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat