2001 Yiwu Bao Pu Shuan Gushu

Již na vzhledu je patrné, že čaj je vyzrálý a že zrál ve vlhčích podmínkách. To se projevuje na jeho charakteristicky tmavším hnědém listu. Kvalita listu je výborná. Jedná se o celý nepolámaný list a vidět jsou i tipsy. Čaj jsem zakoupil od Tomáše Rajnocha jako vzorek na ochutnání a byl jsem na něj velmi zvědavý. Maocha čaje byla sklízená z gushu čajovníků v oblasti Yiwu v roce 2001. Slisován byl až po 5 letech čajovou továrnou Bao Pu Xuan do koláče o hmotnosti 400g.

2001 Yiwu Bao Pu Shuan Gushu

Vůně suchého listu je příjemná, připomíná mi jemnější gong ting shu puerhy. Nulté nálevy mi byly doporučeny dva, udělal jsem jeden patnáctisekundový. Vůně je příjemná, vlhké zrání se na čaji významně podepsalo. Po mírném zchladnutí je vůně jemnější, sladká s těžšími ovocnými tóny, které jsou doplněny o jen lehkou zemitost.  Nevím, jestli je pojem zemitost ten pravý, je to spíš přítomnost fermentace a vlhkého zrání. Zatuchlost však necítím a u některých vlhce skladovaných čajů je právě zatuchlost jejich hlavním problémem. Jak čaj postupně prolévám a pořád nasávám z konvičky aroma, později mi sladký nádech ve vůni připomíná javorový sirup a tmavý cukr.

2001 Yiwu Bao Pu Shuan Gushu

Roky zrání jsou vidět i na samotné barvě nálevu. Nyní po 11 letech zrání je barva sytě oranžová, čistá a bez zakalení. Po ochutnání mě čaj začal učit. Takto starý a vlhce archivovaný sheng puerh pji poprvé. Tělo nálevu je plné, a hladké. Mírná nevyváženost je v něm však stále patrná. Svým charakterem a mírně fermentovanou chutí mi čaj připomíná některé jemnější sypané shu puerhy. Na tomhle čaji je perfektně vidět, jak se můžou roky zrání a rozdílné způsoby archivace podepsat na výsledné chuti, vůni, energii čaje.

Charakter shu puerhu tady je více než přítomný. Stále je však v čaji přítomná určitá mladá část čaje, neboť charakteristický shu puerhový nádech je jemný, neagresivní. Vskutku harmonie oněch elementů. V chuti se prolínají sladké tóny připomínající právě onen javorový sirup a taky oříškový nádech. Dochuť je příjemná, mírná svíravost je cítit vzadu na patře. Rozjíždí se na stejném aroma jako nálev a je bohatý, plný, ušlechtilý. Postupně přechází na dřevité nasládlé tóny a později přetrává ústech jenom sladkost.

2001 Yiwu Bao Pu Shuan Gushu

Čaj má zajímavou energii. Působí na mě jak povzbudivě tak mě uklidňuje. Je silná ale zároveň velmi uklidňující. Je to zahřívající čaj. Teplo je cítit jak se roztahuje po celém těle a tím mě nutí vnímat čaj komplexně a soustředit se na něj samotný. Po šestém nálevu jsem sezení přerušil a nechal zbylé nálevy na později. Tolik akumulované energie není jednoduché vstřebat a člověk na to musí být připraven. Nálevy na mě působí komplexně, mají zvláštní kořenitou vlnku, která je chvíli patrná na jazyku, jak čaj putuje ústy a poté mizí.

Po přerušení čajování a pokračování se z chuti ztratila původní nádech fermentace. Nyní je mnohem jemnější, čistě průzračný a stále chuťově plný a vyvážený. Po zalití sedmého džbánku sleduji, že jedeme s čajem na stejné vlně a notujeme si do rytmu. S energií již problém nemám, tělo nálevu se uhladilo a z aftertastu zmizely svíravé tendence. Říká se, že s každým dalším rokem co čaj zraje, se z čaje vylouhuje o jeden nálev navíc. Něco na tom bude, protože jsem čaj končil 13. džbánkem a stále to byla chuť čaje, nikoliv obarvená voda.

2001 Yiwu Bao Pu Shuan Gushu

Jsem rád za možnost ochutnání takového čaje. Je to zkušenost a nový pohled, kam se může charakter gushu puerhů vyvíjet zráním ve vlhkých podmínkách. Osobně jsem více zvědavý na obdobný čaj za podmínek suchého zrání. Suše zrající puerhy mě čarují hlouběji. Vlhce skladované puerhy moc nevyhledávám i když tento mě potěšil. Nemá v sobě nic rušivého, je vyvážený, chuťově plný a mám z něj dobré pocity. Čaj mě mnoho naučil a ukázal mi nabitou čajovou energii, kterou v sobě skrývá. Čím více puerhy piji a čím hlouběji se do nich díky nejrůznějším vzorkům nořím, tím více vnímám jejich energii. Nemám ještě napito tolik archivních shengů avšak pozoruji, že energie neboli „cha qi“ je trochu jiná než u čerstvých a mladých čajů. Možná někdo i namítá že 3500kč za koláč je mnoho, mě však přijde adekvátní vzhledem k tomu, že na čaj jsou použité gushu čajovníky, tj. několik set let staré čajové volně rostoucí stromy a zároveň je materiál i po takové době ve výborné kondici, nepolámaný, živý. Dnes není problém vidět na trhu stejně drahé a čerstvé gushu koláče. Rozhodně doporučuji vyzkoušet všem, kdo mají rádi puerh.

2001 Yiwu Bao Pu Shuan Gushu

Štítky:

2 Komentářů

  1. Ačkoli jsem přesně tento čaj nepil, mám naprosto stejný dojem z jiných GuShu. A upřímně řečeno, suché skladování mi také většinou „sedí“ více.
    Blahopřeji k vyjímečnému zážitku. Ta cena je jistě nemile nemalá, jen kdyby tak člověk věděl, že kupuje skutečně deklarované zboží, že.

  2. Zdravím Tě Stane a díky za komentář! :)

    Se správnou deklarací je vždy problém, žádný ideální recept jak se proti tomu bránit neznám. Chce to mít důvěru v obchodníka a mít možnost ochutnat čaj ze vzorku. Tak si člověk může udělat vlastní obrázek, jestli to má cenu nebo ne. Anebo být u produkce čaje po celou dobu a kontrolovat od sběru přes lisování až po samotnou archivaci.

    Ještě přikládám odkaz na blog Jakuba Tomka na právě tento čaj. http://jakubtomek.blogspot.com/2011/05/2001-yi-wu-bao-pu-xuan-gu-shu.html

    Měj se!

Zanechat komentář


2 + 9 =

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat