Gushu puerh z pohoří Mansa 2009

Uplynulo již pár dní od mého posledního příspěvku a vánoční nadílka mě motivovala nafotit a sepsat pár řádků. Od Vánoc se zásoba čajů rozrostla o zajímavé kousky, mezi nimiž jsou sheng koláče z roku 2005 z pohoří Nannuo a koláč z pohoří Bulangshan z roku 2010. Ze zástupců shu puerhů to je velmi zajímavý set hnízd z Nan Jian TF z produktové třídy 801 ročníky 2004, 2006, 2009, jejichž budoucí porovnání bude nepochybně velmi zajímavé a jen co bude čas a chuť pustím se do nich. Ještě nesmím opomenout příjemný yunnanský červený čaj Yi Mei Ren nabízený Scottem z YS a v Česku panem Ptáčkem.

Mansa 2009 podzim - list

Paradoxem je, že i když mě vánoční nadílka motivovala k článku, do vínku jsem si vzal poněkud jiný čaj. Po vánočních svátcích jsem zamířil do skříně s velkou chutí na nějaký gushu pu-erh z podzimové objednávky z pu-erh.sk. Po krátkém rozhodnutí, jemuž předcházelo přivonění ke dvěma vzorkům a zhodnocení vzhledu pohledem jsem odcházel připravit vodu na čaj s vítězným úsměvem dítěte a pytlíkem puerhu z pohoří Mansa roku 2009 v ruce. Vybral jsem si tento čaj jako první z gushu vzorků mj. také proto, že v sáčku bylo také mnoho malinkatých nadrcených částí a jak mám zkušenost, i tyto mnohdy nežádoucí faktory můžou skrývat velké překvapení. A jak jsem tušil, Gandalfe, je to tak!

Mansa 2009 podzim - list

Je to gushu puerh podzimní sklizně z pohoří Mansa. Mansa je jedním z šesti prapůvodních čajových pohoří. Mansa v překladu znamená ‚pytlík na setí‘ (Seed-sowing bag). Od oka, jako vždy, jsem odlomil kousek v jednom kuse a po vložení do vyhřáté konvičky ze zisha hlíny a oplachovacím nálevu se ono překvapení začalo ukazovat v celé své parádě. Těžko popsatelná, bohatá a silná, zároveň svěží vůně s nádechem ovoce dává tušit, že to bude příjemných 10 džbánků vynikajícího čaje.

Mansa 2009 podzim

Zachytit a správně asociovat vůni tohoto gushu puerhu je pro mě neobvykle složité i tak jsem se o to pokusil. Vůně je velmi silná, bohatá, složitá, pronikavá a má velmi svébytný charakter se sladkým nádechem nezralých meruněk. V pozadí mi vůně napařeného listu připomíná decentní stopu eukalyptového tónu, který je nepatrný. Vzhled listu je pěkný, celistvé listy s podílem tipsů, volněji lisovaný. Barva nálevu je čistá, průzračná, bez jakéhokoliv zakalení, při detailnějším pohledu skrz světlo se v nálevu vznáší pouze jemné chmýří. Krásné!

Mansa 2009 podzim - nálev

Již první nálev má chuť velmi plnou a zároveň jemnou. Cítím tóny tropického ovoce, zejména citrusů s příměsí meruňky. Je to taková ta typická rychlá nesvíravá svěží kyselost se sladkým charakterem jako třeba znám po rozříznutí čerstvého citronu. Chutě se prolínají na jazyku a v závěru doušku vystupuje do popředí natrpklý tón, který po polknutí přechází do ovocného aftertastu ve stejném naladění jako chuť. Již po prvním nálevu mám v puse dlouhý svěží pocit. Další nálevy mají prohloubenější chuť. Čaj má nerušivý hladký spád a nedrhne nikde v ústech. Má neuvěřitelně plnou chuť sladko-natrpklého charakteru s ovocnými podtóny. Při polknutí stále dominuje trpký tón, který v pozdějších nálevech připomíná spíše nahořklé tóny. Celek nálevu je však příjemný. Dochuť je velmi dlouhý, svíravá, opět cítím, jak mi síla čaje stahuje vzadu tváře.

Mansa 2009 podzim - nálev

Výraznější změna v charakteru nálevu přichází s pátým nálevem. Nálevu dominuje hořko-sladký základ spolu s ovocnými tóny (meruňky a ony citrusy), které jsou však více v pozadí, neboť trpká chuť je více výraznější. Po polknutí je cítit v celých ústech jakou má čaj sílu a svírá. Zvláštní, že svíravost se projevuje velmi výrazně až po polknutí, aftertaste je sládnoucí, svíravost se postupně vytrácí. Poslední tři nálevy jsou zakulacené a jednotlivé složky jsou po kupě a nijak nevyčnívají. Devátým nálevem se loučím s čajem z pohoří Mansa.

Mansa 2009 podzim - spařený list

Je to výborný a velmi povzbuzující čaj. Svébytnost a jedinečnost a jedinečnost gushu puerhů mě nepřestane překvapovat. Obdivuju u těchto čajů, že nikdy nevím, co přinese další džbánek, můžu to jen odhadovat. Čaj má sílu a doslova mě nabil energií. Mám moc rád sílu, kterou dávají tyto gushu puerhy do výsledného nálevu. Místy mě napadá, že si beru do vínku až nadlidský úkol popsat pocity z těchto vynikajících a jedinečných čajů. Pokud jste pili puerh z tohoto pohoří jakéhokoliv ročníku, ocením Váš názor v komentářích!

Štítky:

Zanechat komentář


3 + 9 =

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat