Pije zajíc Darjeeling? (aktualizace)

darjeeling_district_map_licensefree Právě popíjím vynikající podzimní darjeelingskou sklizeň, konkrétně černý čaj ze zahrady Goomtee, lot 123/10 a ptám se sám sebe: Ochutnám letos něco z první sklizně z indického Darjeelingu? Můj životní optimismus  a chuť na čaj mi říká, že určitě. Jiný názor však nejspíš má nejvlivnější politická strana  v Darjeelingu. Politická strana bojující za samostatný stát Gurkhů (Gorkha Janmukti Morcha – GJM) oznámila, že počínaje datem 27. února je pozastaven veškerý export zpracovaných čajových lístků. Tato politická strana není v oblasti žádným nováčkem – počátky nepokojů sahají až do 80. let avšak až teď je to poprvé, co se rozhodla pro své požadavky využít čaj a čajový průmysl.

Není totiž tajemstvím, že sucho v roce 2010 v oblasti způsobilo chudou úrodu kvalitních čajových lístků ve srovnání s minulými roky. Každý peníz proto čajoví plantážníci vložili do podpoření úrody doufajíc, že nadcházející rok (2011) pokryje ztráty v roce 2010. Současná politická situace jim příliš nepřeje nicméně počasí v oblasti je v normálu.

Budeme tedy doufat, že se napětí v oblasti uklidní a zákaz exportu čaje z Darjeelingu je jen dočasným opatřením a nijak nenaruší průběh blížící se nejočekávanější události – první jarní sklizně. Čajový průmysl v Darjeelingu každoročně vyprodukuje kolem 10 milionů tun čaje a téměř 5 milionů tun je z první sklizně.

india_map_licensefree

AKTUALIZACE:

Politické hnutí GJM nadále používá čajový průmysl jako rukojmí pro vynucení svých požadavků. Podmínkou pro opětovné povolení exportu zpracovaných čajových lístků je zvýšení mezd pracovníkům na čajových plantážích. Minimální zvednutí mzdy požadují ze 120 na 150 Rupii za den. Pokud majitelé čajových zahrad nesplní požadavky do 6. března, GJM hrozí, že právě probíhající první sklizeň v roce neopustí Darjeeling. Celou zprávu čtete na blogu darjeeling.cz.

AKTUALIZACE 2:

Brány zahrad byly nakonec otevřeny a doma již jsou k dispozici první sběry ze zahrady Phoobsering a Tukdah v bio kvalitě. I čeští dodavatele kvalitního darjeelingu je mají již zavedené ve své nabídce.

Štítky:

Zanechat komentář


2 + = 11