2008 Di Yi Yue Guang Bai

Již podle vzhledu tohoto čaje je jasné, že se nejedná o něco zcela tradičního. Tento čaj nese název Yue Guang Bai, což se překládá jako Bílý měsíční úsvit. Na tento čaj jsou použity listy velikolisté variety čajovníku z jižního Yunnanu z prefektury Simao. Dubnová sklizeň roku 2008. Zpracování tohoto čaje se více blíží čajům bílým než puerhům. Tj. sklizeň – zavadání – sušení, avšak s unikátním procesem výroby. Jedinečných atributů u tohoto čaje se dosahuje mimo jiné tím, že se při jeho výrobě zcela postrádá přístup sluníčka. Mnohé zdroje uvádějí, že ideální je sušení při svitu měsíce, avšak tento způsob mi přijde až moc lyrický a spíš bych se přikláněl metodě sušením horkým vzduchem, která mi přijde blíže ke skutečnosti.

Yue Guang Bai 08' - koláč

Lístky jsou celé, nepolámané s velmi dobrým množstvím dlouhých tipsů. Ve vzhledu převládá atraktivní kontrast mezi jasně bílé ochmýřenými tipsy a listy tmavými. Listy vypadají na pohled křehce a v suchém stavu také jsou, nicméně po vylouhování jsou silné a napovídají pečlivé zpracování. Velmi volně lisovaný stogramový koláček. Po nultém nálevu se z konvičky lyne velmi specifická, bylinková, sladce medová vůně. Vůně mi při prvním přivonění připomněla bílé čaje typu Bai Mu Dan, ale mnohem výraznějším aroma s medovo-bylinkovým nádechem. Yue Guang Bai je dalo by se říci takový yunnanská regionální raritka. Nikde jinde neviděl podobný čaj z jiné oblasti.

Yue Guang Bai 08' - koláč Yue Guang Bai 08' - detail

Nálev je čistý, průzračný, žádné zakalení. Barva nálevu je zlatavá se sytými měděnými odstíny. V pozdějších nálevech je sytě oranžovo-meděná a výrazná. Po zalití se veškerý list v konvičce zbarvil do různě hnědých barevných odstínů. S každým dalším nálevem se barva vyvíjí. Taková hříčka barev (-:

Yue Guang Bai 08' - 6. nálev

První doušek má chuť s bylinným základem a výraznou medovým aroma. Je velmi svěží a lehký. Nic rušivého, svíravost a hořkost v těchto prvotních nálevech zcela chybí. Již zpočátku čajování je znatelný výrazný aftertaste, zpočátku medový, po několika minutách hlavně bylinkový až květový nádech. V pozdějších čaj připomíná spíše červené čaje, neboť některé z dalších nálevů jsou svíravé a ta svíravost se projevuje hlavně v dochuti s mírnou kořenitostí.

Yue Guang Bai 08'

1 – 3 nálev – čaj mi v těchto nálevech nejvíce připomíná bílé čaje – výrazný bylinný základ s medovou složkou a svébytným květovým charakterem. Bez svíravosti, trpkosti a hořkosti. Takový sladší Bai Mu Dan.

4 – 7 nálev – nálev nabírá zcela jinou dimenzi. Barva je sytě oranžová a místy do hněda. Chuť je velmi výrazná stále s medově sladkým charakterem. V čaji se již po usrknutí projevuje mírná svíravost, která je v aftertastu mnohem výraznější. Nádech aftertastu je totožný s nálevem a více se zde projevuje se zde kořeněnost – je taková hřejivá.

7 – 12 nálev – svíravý nádech červených čajů se prakticky vytratil a nálev se krásně zakulatil. Po polknutí nejsou znatelné žádné známky svírání tváří, pouze medovo-květová chuť, která je cítit po celých ústech! S každým dalším nálevem je v aftertastu kořeněný záblesk stále méně znatelný.

Yue Guang Bai 08' - spařený list

Čaj jsem připravoval stejně jako puerhy. Kolem 5-6g/150ml s časy zpočátku ihned, později pár sekund a v posledních nálevech v desítkách sekund a minutách. Čaj je to velmi svébytný, zajímavá rarita, kterou si nelze s ničím splést. Ten chuťový vývoj je pozoruhodný a rozhodně bych ho nezařadil do kategorie „everyday drink“, jako spíš vhodný k zajímavé příležitosti. Je výborný na setkání a konverzaci, protože vydrží velké množství nálevů a snadno se pije. Bez váhání doporučuji čaj ochutnat, pokud máte příležitost.

Štítky:

1 Komentářů

  1. Zní to skvěle…… (není to mimo téma?). Čímž myslím, že to zní skvěle. Ne, že by existovalo možnost, že bych si čehokoliv z toho, co si napsal, všimla, kdybych to pila.

Zanechat komentář


4 + 1 =

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat