Shincha Fukamushi 2011

A je to tu! Krásný to pocit po vzbuzení, když vám dorazí domů balíček z druhého konce světa (-: Letos jsem již počátkem roku plánoval nákup čerstvé japonské shinchy přímo z Japonska. Koncem dubna jsem začal sledovat stránky Hibiki-an a 4. května provedl předobjednávku s platbou přes Paypal. Zároveň jsem přispěl 1$ na Japonský červený kříž. Páni kolegové z Hibiki-an mi 16. května poslali krásný mail se vzkazem: Shipped! A přesně za týden putování dorazil balíček do ČR.

Balení s pohlednicí

A co jsem si to tedy objednal? Shincha znamená v překladu ‘nový čaj’. Je to proto, že se sklízí pouze jednou za rok a to úplně na začátku sklizně. Shinchou se vlastně oslavuje první sklizeň v roce a zahájení čajové sezóny. Většinou se začíná sklízet na začátku května či koncem dubna. Takto čerstvý čaj je opravdu radost pít.

p1050767a

Na výběr bylo ze 4 druhů shinchy lišících se hlavně zpracováním. Nakonec jsem zvolil Shinchu Fukamushi (hluboce propařované) z kultivaru Saemidori. Kultivar Saemidori vznikl v roce 1977 křížením kultivarů Yabukita a Asatsuyu. Tento kultivar je popisovaný v chuti jako příjemná vyváženost mezi sladkostí a hladkostí nálevu s ne tak výraznou trpkostí a hořkostí jako u jiných japonských čajů z jiných kultivarů. Hned po otevření sáčku se na mě vrhla silná svěží, sladká vůně. Už jsem se nemohl dočkat a šel jsem připravit kyusu a vodu na čaj.

Suchý list

Lístky jsem dal do předehřáté konvičky a aroma čaje ihned zesílilo. První nálev jsem zalil zhruba 80°C vodou (nicméně nevím přesně kolik měla) a louhoval zhruba 40 vteřin včetně slévání. Barva nálevu je sytá, nefritově zelená a zakalená. Po uskrnutí silná chuť přechází od sladkých tónů po hořkou stopu v závěru. Velmi osvěžující. Druhý nálev slévám takřka ihned a i přes velmi krátkou dobu louhování je nálev přesto zakalený i když ne tolik jako nálev první. Chuť druhého nálevu je více uhlazenější a hořká stopa v závěru je téměř neznatelná. Zato se však po polknutí drží na patře dlouhý sladko-ovocný aftertaste. Třetí a zároveň poslední nálev jsem louhoval minutu + slévání. Tento nálev byl ze všech nejvíc uvolňující na tělo i ducha a chuťově se podobal něco mezi prvním a druhým nálevem. Jednotlivé chuťě však budu zkoumat dalšíma přípravama. Přece jen čaje je 80g a měl by se spotřebovat co nejdříve (-:  V neposlední řadě musím podotknout, že celkově je čaj díky své čerstvosti velmi povzbuzující.

První nálev plné zelené barvy

Aktualizace: Inu po necelém měsíci kdy mám Shinchu doma zbývá posledních pár gramů. Po různých přípravách se mi asi nejvíc osvědčila příprava na 75°C vodu a první nálev 40s + slití, druhý nálev ihned a třetí nálev 80°C a 60s. Takto připravené nálevy jsou svěží, vyvážené a zcela jim chybí koncová hořkost, kterou popisuju výše. Prostě jen sladké nálevy se svěží vůní posekané trávy a sladkými citrusovými tóny. Čaj jedna báseň. Na závěr připojuju jednu čajovou báseň od japonského čajového mistra Sen No Rikjúa (1522 – 1591)

Dům a orosená zem,
Host a hostitel,
Popíjejí spolu šálek čaje,
V tichém rozjímání,
V duchovním souznění.

p1050788a

Štítky:

Zanechat komentář


2 + 2 =

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat